Kontakt

76-150 Darłowo, ul. Wieniawskiego 8, tel/fax 94 314 66 48, dziecidort@poczta.onet.pl
NUMER KONTA: PKO BP DARŁOWO 96 1020 4681 0000 1902 0018 3723
DAROWIZNY NA CELE STATUTOWE: 13 8566 0003 0100 7689 2000 0001

Społeczna Rada Programowa ds. edukacji, terapii i rehabilitacji

Teresa Żółkowska - Przewodnicząca Rady Programowej
prof. dr hab. w zakresie nauk społecznych. Od 42 lat pracuje w Katedrze Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Szczecińskiego. Pedagog specjalny w zakresie „Edukacji i Rehabilitacji Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną”.  Specjalista terapii pedagogicznej. Zajmuje się diagnozą i terapią osób ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi.  Ekspert w zakresie pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzicami. Posiada doświadczenie zawodowe zdobyte w różnych instytucjach takich jak: Wczesna Interwencja, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Szkoła Podstawowa Specjalna, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy, Zakład Aktywności Zawodowej. Ekspert w zakresie pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzinami.

Sylwia Jałtuszewska - Członek Rady Programowej
doktor nauk medycznych, magister położnictwa. Posiada specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego oraz pielęgniarstwa operacyjnego. Doświadczenie zawodowe: Dyrektor do spraw pielęgniarstwa w słupskim Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, Konsultant wojewódzki do spraw pielęgniarstwa ratunkowego; Kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego w Katedrze Pielęgniarstwa i Ratownictwa Medycznego Instytut Nauk o Zdrowiu w Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Małgorzata Gał - Członek Rady Programowej
Specjalista w Kuratorium Oświaty w Szczecinie, Wizytator Delegatury w Koszalinie.

mgr Karolina Kaliszewska - Członek Rady Programowej
mgr psychologii, specjalność psychologia społeczna. Pedagog specjalny w zakresie „Edukacji i Rehabilitacji Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną”. Pedagog opiekuńczo-wychowawczy. Od 12 lat zatrudniona w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Dyrektor Niepublicznej Psychologiczno-Pedagogicznej Poradni „Nadzieja”. Prowadzi diagnozę poziomu intelektualnego, psychoruchowego, emocjonalnego, konsultacje psychologiczne, psychoterapię indywidualną oraz poradnictwo i wsparcie psychologiczne dla dzieci, młodzieży i rodziców. Specjalista w zakresie pracy ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi.

Dominika Mielniczuk - Bączek  - Członek Rady Programowej
mgr Pedagog specjalny, logopeda, surdologopeda, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, nauczyciel dyplomowany. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu organizacji i zarządzania w oświacie.  Absolwentka licznych kursów kwalifikacyjnych, szkoleń oraz warsztatów związanych z edukacją i terapią uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi  (m.in. Terapia ręki - I, II stopień, Kształtowanie myślenia matematycznego i rozwijanie pojęć matematycznych klockami Numikon – I, II stopień, Sensoplastyka, System znakowo – obrazkowy Piktogramy, Program Rozwoju Komunikacji Makaton, Pedagogika Zabawy, Metoda Dobrego Startu, Ruch Rozwijający V. Sherborne). Posiada wieloletnie doświadczenie jako nauczyciel, terapeuta, logopeda w pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową, słuchu i/lub mowy, w spektrum autyzmu, niepełnosprawnością sprzężoną, a także z seniorami. Interesuje się problematyką  postaw społeczeństwa wobec osób z niepełnosprawnością, ich podmiotowością, autonomią i samodzielnością  oraz normalizacją w kontekście wsparcia i opieki nad nimi, a także twórczością artystyczną w edukacji i rehabilitacji.   

Tomasz Parafiniuk - Członek Rady Programowej
Doktor nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika, terapeuta, nauczyciel. Absolwent licznych studiów podyplomowych i kursów kwalifikacyjnych, szkoleń związanych edukacją i terapią uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz systemem zarządzania w placówkach oświatowych. Specjalizuje się w problematyce szerokorozumianego wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin oraz metodyce terapii zajęciowej. Diagnosta w poradnictwie psychologiczno-pedagogicznym (PTPiP), Certyfikowany Terapeuta kognitywny Metody Instrumental Enrichment - IE (PTPiP) Standard (dzieci od 7 roku życia, młodzież i dorośli) oraz IE Basic (dzieci od 3 do 7 roku życia oraz osoby z niepełnosprawnością intelektualną), Diagnosta i Terapeuta EEG Biofeedback, Praktyk Zastępowania Agresji (ART), Mediator w sprawach karnych i karnych z udziałem nieletnich (SO). Aktualnie m.in. pracownik badawczo-dydaktyczny WH PK; Doradca Edukacyjny w Biurze Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością Politechniki Koszalińskiej; członek zespołu do opracowania „Miejskiego programu wyrównywania szans osób niepełnoprawnych” (zarządzenie nr 650/2186/22 Prezydenta Miasta Koszalin).

Bohdan Statkiewicz - Członek Rady Programowej
mgr Pedagogiki, nauczyciel przedmiotów zawodowych, oligofrenopedagog, terapeuta zajęciowy, opiekun medyczny. Doświadczenie zawodowe: Wieloletni Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy „Przyszłość” w Koszalinie; Terapeuta zajęciowy w Domu Pomocy Społecznej "Zielony Taras" w Koszalinie. Aktualnie Zastępca Dyrektora ds. Kształcenia w Policealnej Szkole Socjoterapii w Koszalinie.

Damian Żółkowski - Członek Rady Programowej
mgr psycholog, specjalista psychologii klinicznej. Pedagog specjalny w zakresie „Edukacji i Rehabilitacji Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną”. Specjalista psychoterapii uzależnień. Prowadzi diagnozę poziomu psychoruchowego dzieci i młodzieży, konsultacje psychologiczne, psychoterapię indywidualną, profilaktykę uzależnienia, terapię współuzależnienia, wsparcie dla Dorosłych Dzieci Alkoholików (DDA i DDD) oraz poradnictwo i wsparcie psychologiczne w tym między innymi w sytuacjach kryzysu emocjonalnego, stresu, zaburzeń emocjonalnych, zaburzeń lękowych i nastroju, depresji, niskiego poczucia wartości. W zakresie kompetencji Pana Damiana Żółkowskiego jest też poradnictwo dla rodziców. Specjalista w zakresie pracy ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi.