Od września bieżącego roku warsztaty z gospodarstwa domowego zorganizowane są dzięki dotacji ze środków publicznych przeznaczonych na realizację zadań dotyczących wspierania działań na rzecz osób niepełnosprawnych. Tytuł brzmi: „Warsztaty z gospodarstwa domowego zakończone zabawą mikołajkową”.
Dzieci uczą się przygotowywać nieskomplikowane potrawy, korzystają z różnego rodzaju urządzeń i narzędzi kuchennych. Kuchnia jest odpowiednio wyposażona i dostosowana do tego typu zajęć, blaty robocze umożliwiają pracę osobom na wózkach.
Głównym celem zajęć jest wdrażanie do codziennego życia, rozwijanie zainteresowań kulinarnych, posługiwanie się narzędziami i urządzeniami, zachowanie zasad bezpieczeństwa i higieny w pracach domowych, a przede wszystkim kształtowanie samodzielności, umacnianie pozytywnej samooceny oraz współdziałania w grupie.
Na wspólnym gotowaniu spotykamy się dwa razy w tygodniu: w poniedziałki i czwartki. Każdy z uczestników bierze w nich aktywny udział- nikt nie jest pominięty, nawet dzieci, które ze względu na swą niepełnosprawność nie mogą fizycznie uczestniczyć w pracy. Biorą w niej udział poprzez swoją obecność, wsłuchują się w odgłosy pracy, smakują, wąchają, dotykają, oglądają.
Pierwsze zajęcia związane były z urodzinami. Z tej okazji dzieci wykonały tort z półproduktów: ubijały śmietanę mikserem przy pomocy opiekunów, kroiły owoce sezonowe, przygotowywały różnokolorowe galaretki, dekorowały nimi biszkopt. Nasi kucharze byli dumni z siebie, że tort przez nich wykonany pięknie się prezentował. Nie zabrakło świeczek i hucznych sto lat!
Przygotowaliśmy także jabłka i śliwki, aby zrobić z nich kompoty na zimę, kroiliśmy warzywa na sałatkę, którą jedliśmy podczas drugiego śniadania, a nawet piekliśmy chleb przy zachowaniu receptur naszych prababek.
Po zakończeniu pracy nasza młodzież chętnie przystępuje do sprzątania kuchni: zmywania naczyń, wycierania blatów, zamiatania podłogi -oczywiście na miarę swoich możliwości fizycznych.
Dziękujemy wszystkim pracownikom Urzędu Miasta, którzy przyczynili się do pozyskania takich środków dla naszego Ośrodka. Ponadto dziękujemy Wolontariuszom z Darłowskiego Centrum Wolontariatu oraz pracownikom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej za przekazanie naszym podopiecznym produktów spożywczych po ogólnopolskiej akcji „Podziel się posiłkiem”.