Kontakt

76-150 Darłowo, ul. Wieniawskiego 8, tel/fax 94 314 66 48, dziecidort@poczta.onet.pl
NUMER KONTA: PKO BP DARŁOWO 96 1020 4681 0000 1902 0018 3723
DAROWIZNY NA CELE STATUTOWE: 13 8566 0003 0100 7689 2000 0001

środa, 11 września 2013

Film "Uwięziony mózg"

W najbliższą niedzielę, 15 września o godz. 15.20, na kanale PLANETE+ dokumentalny norweski film: "Uwięziony mózg" ("The miracle" reżyseria: Mona Friis Bertheussen). Polecamy!

 Magne Skaden urodził się w sierpniu 1977 roku. Wydawał się dzieckiem jak wszystkie inne, nawet opiekujący się nim pediatra nie nabrał podejrzeń. Kiedy chłopiec przestał reagować, mówić i poruszać się, lekarze postawili diagnozę brzmiącą jak wyrok: głębokie upośledzenie umysłowe, autyzm atypowy.
Rodzina Skadenów mieszka w małej miejscowości Markebygda na północy Norwegii. Poinstruowani przez lekarzy opiekowali się synem w domu, gdzie ten spędzał całe dni, leżąc na sofie ze wzrokiem wbitym w sufit. Niezdolny do kontrolowania ruchów, niezdolny do mówienia. Medycy nie dawali mu żadnych nadziei - defekt mózgu pozbawił chłopca szans na rozwój. Do końca życia Magne pozostać miał na etapie niemowlęctwa. Jednocześnie jednak mimo upływu lat państwo Skaden cały czas żyli w przekonaniu, że ich dziecko rozumie o wiele więcej, niż zakładają specjaliści. "Nigdy nie zaakceptowaliśmy diagnozy, uważaliśmy, że jest błędna" - mówią dzisiaj. "Na przestrzeni lat zdarzały nam się chwile nawiązania kontaktu z Magnem - jakby pękała jakaś bariera. Coś było w jego oczach, wewnątrz niego. Więcej niż był w stanie wyrazić".

Rodzeństwo Magnego, Emma Margrete i Sigbjørn nie miało żadnych problemów ze zdrowiem. Kiedy oboje poszli do szkoły, zabrali z sobą brata. Siedział w szkolnej ławce między innymi dziećmi. W domu wracał na swoje miejsce - na sofę. I tak spędził kolejne dwadzieścia lat.

Pewnego dnia dla Skadenów zabłysnął promyk nadziei. Rodzina znajdowała się już na skraju załamania, czując, że opieka nad 27-letnim Magnem staje się beznadziejna. Wtedy właśnie dotarła do nich wiadomość o istnieniu Doman Insitute w USA, placówce od półwiecza zajmującej się badaniem mózgu. Norwegowie postanowili wyruszyć wraz z synem za Atlantyk. Amerykańskim naukowcom udało się ustalić, że umysł chłopaka funkcjonuje sprawnie, ale uszkodzenie śródmózgowia odbiera mu możliwość porozumiewania.

Od czasu wizyty w USA Skadenowie poddają syna codziennej terapii. Rzucili pracę, aby każdego dnia przez dziesięć godzin wykonywać z Magnem ćwiczenia, w których pomaga im grupa rehabilitantów. Po kilku miesiącach uporczywej nauki chodzenia i mówienia coś zaczęło się dziać. Życie zmieniło się na zawsze dla młodego mężczyzny, jego rodziny i wszystkich mieszkańców Markebygda.